Marihuana a zespół metaboliczny: Pomaga czy szkodzi?

Wiele osób mówiących o korzyściach płynących z zażywania marihuany, wspomina o badaniach nt. jej wpływu na otyłość, cukrzycę i tzw. zespół metaboliczny. Faktycznie, konopie medyczne mogą działać uśmierzająco na ból, obniżać poziom stresu i pomagać w zrzucaniu zbędnych kilogramów. Jakie są jednak statystyki i prognozy u osób stosujących tę metodę terapii?

Czym jest zespół metaboliczny?

Zespół metaboliczny jest zbiorem charakterystycznych czynników wynikających z podwyższonego cholesterolu frakcji HDL, trójglicerydów, ciśnienia tętniczego i otyłości brzusznej. Łącznie są przyczyną różnych chorób metabolicznych takich jak cukrzyca typu 2 i miażdżyca.

Wpływ marihuany na objawy zespołu metabolicznego

Marihuana może pomóc, jednak nie powinna być jedyną formą terapii w leczeniu tego typu problemów. Sama marihuana nie uchroni nikogo przed czynnikami ryzyka - otyłością, zbyt wysokim cholesterolem i nadciśnieniem. Warto traktować ją jako swego rodzaju wsparcie psychologiczne - bo kannabinoidy mogą polepszać humor, a także przy odpowiednim nastawieniu stylumować apetyt na zdrowe pokarmy.  Nadużywanie tego środka, podobnie jak papierosów, ze względu na zawartość substancji smolistych i wpływ na ciśnienie, może prowadzić do nasilenia objawów.

Co mówią statystyki?

Mniej osób zażywających marihuanę cierpi na symptomy zespołu metabolicznego - dzieje się tak dlatego, że często ma ona korzystny wpływ na zachowanie i samopoczucie użytkujących. Różnica jest na poziomie kilkunastu punktów procentowych na korzyść osób korzystających z konopi. Palący marihuanę rzadziej sięgają po alkohol i bywają bardziej optymistycznie nastawieni do życia - stąd mniejsza szansa na wystąpienie tego typu zaburzeń.

Czy marihuana pomoże po wystąpieniu zespołu metabolicznego?

Może, pod warunkiem że nie będziemy przyjmować jej palić. Zażywana w postaci ciasta, masła bądź brownie, w niskich dawkach będzie działać relaksująco i złagodzi dolegliwości związane z wystąpieniem objawów. Pamiętajmy, aby dobierać wyłącznie szczepy o odpowiednim stosunku poszczególnych kannabinoidów.

Źródło informacji: https://tanienasionamarihuany.pl/

Ten artykuł został zaktualizowany w dniu maj 17, 2022