Pasta konopna opis

Konopie a zdrowie

Działanie konopi na zdrowie jest dwojakie. Z konopi produkuje się marihuanę, która bywa niekorzystna dla zdrowia, zwłaszcza, gdy używa się ją zbyt często i w zbyt dużych ilościach. Marihuanę pali się jak papierosy, wciągając do płuc i nie tylko substancje aktywne obecne w suszu. Susz wyrabia się z łodyg i kwiatostanów roślin, bo one zawierają najwięcej psychoaktywnego kannabinoidu THC. 

Marihuana zaliczana jest do narkotyków miękkich, ponieważ wywołuje uzależnienie psychiczne. Statystyki podają, że około 10% użytkowników popularnej trawki popada w nałóg. Ale konopie, to nie tylko kannabinoid THC, który wprawia w odurzenie, podnosi nastrój, daje intensywne doznania zmysłowe i funduje tzw. haj. W roślinach tych zawartych jest kilkaset substancji chemicznych, a są to flawonoidy, terpeny i wspomniane już kannabinoidy.

Czy konopie leczą?

Nie leczą, ale pomagają łagodzić liczne objawy towarzyszące wielu przewlekłym i nieuleczalnym schorzeniom. No właśnie; : nieuleczalnym, czyli takim, których konwencjonalna medycyna też jak na razie wyleczyć nie potrafi. Terapeutyczne właściwości konopi zawdzięczamy kannabidiolowi – CBD. Jest to związek, który nie działa na psychikę: nie wywołuje zmian zachowania, postrzegania i reakcji. Zamiast tego, wchodzi w reakcję z obecnymi w naszym organizmie receptorami kannabinoidów, które znajdują się w każdym narządzie. Są to białka umieszczone na powierzchni błon komórkowych. Dostarczone do organizmu kannabinoidy z konopi zachowują się identycznie jak endokannabinoidy wytwarzane przez organizm. Dzięki temu, marihuana lecznicza pomaga wielu ludziom łatwiej znosić objawy chorób, takich jak nowotwory, stwardnienie rozsiane, fibromialgia, migrena, zapalenia jelit itp. Obecny w konopiach kannabidiol CBD łagodzi efekty uboczne chemioterapii, takie jak zmęczenie, wymioty i nudności.

Pasta konopna opis

Pasta konopna jest wyrobem suplementacyjnym wytwarzanym ze specjalnie hodowanych przemysłowych odmian konopi. Odmiany te charakteryzują się odpowiednimi proporcjami kannabinoidów psychoaktywnych i niepsychoaktywnych. Tych drugich jest znacznie więcej, ale te pierwsze muszą być, bo bez nich te drugie nie zadziałają. Pasta konopna nie działa jak narkotyk i nie w tym celu podawana jest pacjentom cierpiącym na różne schorzenia. Konsystencja pasty jest gęsta i oleista. Pasta przyjmowana jest doustnie. W paście konopnej jest dużo kannabidiolu CBD, który reguluje wiele ważnych procesów fizjologicznych w mózgu. Odpowiada na przykład za przewodzenie bodźców bólowych.

Ten artykuł został zaktualizowany w dniu maj 17, 2022